poniedziałek, 29 grudnia 2014

MARGERYTKI

 Będziesz tylko w tej piosence,
W słowach, które porwał wiatr,
W tej piosence, w której kiedyś twój znalazłam ślad
(J.Kondratowicz - Będziesz tylko w tej piosence)


Rosnąca w kraju popularność żeńskich zespołów wokalnych, takich jak Alibabki, Filipinki, Partita, spowodowała, że tego typu grupy wyrastały spontanicznie w całym kraju  jak grzyby po deszczu. Nie ominęła ta moda i naszego powiatu. Oprócz znanych już dziewcząt z Dziewiątki działającej przy LO istniały np. Katarzynki przy Szkole Podstawowej nr 1, podobne próby podejmowano w innych szkołach, czy świetlicach wiejskich.
Jedną z takich grupek próbujących śpiewać dziewcząt zaopiekował się nauczyciel wychowania muzycznego i instruktor kulturalny przy PGR w Oleszycach Marian Koba. W 1968 oficjalnie zadebiutował zespół Margerytki, działający przy PGR w Oleszycach. Do współpracy z dziewczynami M. Koba zaangażował założony niedawno zespół Dwa Plus Dwa, w którego skład sam oficjalnie wszedł jako organista. Inspektorat PGR zapewniał obu zespołom znakomite warunki jak na te czasy. Oba zespoły otrzymały nowoczesny sprzęt nagłaśniający i muzyczny, zwrot kosztów udziału w licznych festiwalach i konkursach, stały się wręcz wizytówką Inspektoratu PGR w Oleszycach, jednego z większych w kraju. Odwdzięczyć się oczywiście musiały oprawą muzyczną imprez oficjalnych i okolicznościowych, oraz przygrywać na zabawach organizowanych w świetlicach PGR nie tylko w Oleszycach, ale i całym powiecie. Margerytki uczestniczyły między innymi w słynnym przejeździe pierwszomajowym 1971 ulicami Lubaczowa na platformie zbudowanej na kombajnie ziemniaczanym (wraz z Dwa Plus Dwa) i sprzętem zasilanym przez agregat prądotwórczy.

MARGERYTKI i DWA PLUS DWA na Festiwalu w Sanoku 1971 (zdjęcie ze zbiorów R.Trubacza) od lewej Krystyna Samagalska, Ryszard Rewers, Zofia Marczak, Krystyna Rogalska, Wanda Czarnecka, Jan Lechowicz i zasłonięci Marian Koba, Ryszard Trubacz oraz Jan Bauer

W pierwszym składzie Margerytek występowały Wanda Czarnecka,  Zofia Marczak, Krystyna Rogalska, nieco później uzupełniły je na kilkanaście miesięcy Danuta Czarnecka i Danuta Sroczyńska, a potem zespół wrócił do trzyosobowego składu.



MARGERYTKI w składzie pięcioosobowym  (źródło Nowiny Rzeszowskie 1970)
W pierwszym okresie działalności Margerytki koncertowały głównie z zespołem Dwa Plus Dwa, biorąc udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku1971 i Ogólnopolskim Festiwal Muzyki Młodzieżowej w Rytmie Ludowym — Miechów-72, uczestniczyły też w programie muzycznym "Z piosenką na ty".
 Menadżer Wojciech Okrojek i jego podopieczni z grup DWA PLUS DWA i MARGERYTKI przed PDK w Lubaczowie (zdjęcie z archiwum R. Rewersa)


Po objęciu przez Mariana Kobę kierownictwa PDK w Lubaczowie, zespół występował  często z grupą Gałgany i Odnowa, między innymi w wspólnym widowisku "Wiosna majem wróci", co odnotowała lokalna prasa.
W 1973 roku Margerytki wzięły jeszcze udział w Festiwalu Muzycznym Roztocze otrzymując III nagrodę w kategorii grup wokalnych (II nagrody nie przyznano) i Festiwalu 30 piosenek na 30 lecie a potem działalność zespołu stopniowo zanikła. Jedynie Krystyna Rogalska kontynuowała jeszcze jakiś czas karierę , dołączając do Dwa Plus Dwa.
MARGERYTKI i DWA PLUS DWA  w Łańcucie (zdjęcie z archiwum M. Koby)

 
To tylko zarys biogramu zespołu.  Będę wdzięczny za wszelkie uzupełnienia, korekty i uwagi, które pomogą uzupełnić powyższe informacje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz