sobota, 21 lutego 2015

KRZYK JAZZBANDU

 Mówisz że jazz band jest dziki
że płacze jak wicher w kominie
i że cię przeraża
                           to minie
nuty życia czyż nie są dzikie
życie jest zamętem i krzykiem
przecież przyszliśmy na świat wśród takiej
                           m u z y k i
(M.Pawlikowska-Jasnorzewska - Krzyk jazzbandu)


Po śmierci Stalina w 1953 rozpoczęła się tak zwana "mała odwilż" a od 1956 roku "duża odwilż". Dotyczyło to również kultury, w tym muzyki. W całym kraju z końcem 1954 zaczęły wychodzić z podziemia zespoły jazzowe. Również w naszym mieście na zabawach i festynach urządzanych w parku miejskim, który mieścił się koło szpitala, można było usłyszeć bardziej nowoczesne rytmy.
W świadomości starszych pokoleń, każdy zespół, który miał w składzie pełny zestaw perkusyjny, był zespołem jazzowym. Jazz utożsamiał się z wręcz z perkusją.. "Grać na dżezie oznaczało grać na perkusji" . Stąd w świadomości lubaczowian zespoły lat pięćdziesiątych, utrwaliły się jako zespoły jazzowe.

ORKIESTRA ŁAPAWCÓW

Pierwszym takim zespołem, który pojawił się ok. 1954 roku, była Orkiestra Łapawców, która do repertuaru wprowadzała modne podówczas rytmy latynoskie, elementy swingu i przeboje przedwojennej muzyki rozrywkowej. Oprócz grającego na skrzypcach Michała Łapawca w zespole występowali: Stefan Cołta-saksofon, Władysław Kokoszka-akordeon, trąbka, ... Potuczko-akordeon i Eugeniusz Żuk-perkusja zastępowany czasami przez Stanisława Michnowicza.


Kapelmistrz Michał Łapawiec (zdjęcie ze zbiorów D.Łapawca)
i jego ŁAPAWCE (połowa lat 50)od lewej: Włodzimierz Potuczko, Michał Łapawiec, Eugeniusz Żuk, Stefan Cołta, Władysław Kokoszka (zdjęcie ze zbiorów H.Wójciak)

ZESPÓŁ MIECZYSŁAWA PIĄTKA [LEŚNICY]

Około 1956 pojawił się zespół kierowany przez saksofonistę i skrzypka Mieczysława Piątka. Jako, że lider i niektórzy muzycy byli pracownikami lubaczowskiego Nadleśnictwa, popularnie nazywano ich "LEŚNIKAMI". Zespół, grający już podobno bardzo nowoczesną muzykę, zdobył dość dużą popularność i był aktywny do lat osiemdziesiątych, jakkolwiek szczyt popularności to przełom lat 50 i 60. W zespole grywało wielu znanych później muzyków. Oprócz lidera byli to między innymi  pianista i akordeonista Stanisław Jagodziński (ojciec perkusisty Andrzeja), perkusista. Jan Czajkowski, akordeonista Stanisław Dyś (ojciec perkusisty Janusza), saksofonista Fryderyk Stanek, trębacz Władysław Pazowski, akordeonista i organista Tadeusz Bukowski (ojciec perkusisty Zbigniewa). Wielu z nich, oprócz czynnej działalności muzycznej, zajmowało się kształceniem nowych kadr muzycznych. Potrafili też zaszczepić miłość do muzyki swoim latoroślom.


Leśnicy Mieczysława Piątka ok 1957-1958. od lewej; Mieczysław Piątek, Stanisław Dyś, Jan Czajkowski, Fryderyk Stanek (zdjęcie ze zbiorów D. Czajkowskiej)

ZESPÓŁ MIECZYSŁAWA DOMARADZKIEGO

Zespół założony w końcu lat 50 przez akordeonistę Mieczysława Domaradzkiego. W pierwszym okresie działalności była to grupa o stałym składzie, obsadzająca wszystkie ważniejsze imprezy w mieście i nie tylko. 
W zespole grali Mieczysław Domaradzki-akordeon, Zbigniew Hass-kontrabas, Janusz Dyś-perkusja, Władysław Bem-saksofon, klarnet, Władysław Pazowski-trąbka. Muzyka jaką grano była już bardzo mocna inspirowana lżejszymi odmianami jazzu i rytmami latynoskimi.


Zespół Mieczysława Domaradzkiego na balu karnawałowym w Zakładach Roszarniczych ok.1960. Na pierwszym planie konferansjer Ziemowit Rokosz, w tle Władysław Bem i Mieczysław Domaradzki (zdjęcie ze zbiorów J. Rokosz)
Bal karnawałowy w Zakładach Roszarniczych ok 1960. W tle Zenon Has i Władysław Bem z Zespołu Mieczysława Domaradzkiego (zdjęcie ze zbiorów J. Rokosz)


Niestety w poźniejszym okresie kolejne formacje M. Domaradzkiego nie miały stałego składu   
i organizowane były na 1,2 czy cykl kilku imprez weselnych, karnawałowych, dożynkowych itp. Przewinęło się przez nie wielu znanych lubaczowskich i nie tylko muzyków, ale tego typu działalność nie odcisnęła większego śladu w pamięci lubaczowian.

 To tylko zarys tematu.  Będę wdzięczny za wszelkie uzupełnienia, korekty i uwagi, które pomogą uzupełnić powyższe informacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz