Mówią : długie włosy, krótki rozum
Mówią, że nie mamy ideałów,
Że myślimy wciąż tylko o sobie
Dziś więc coś miłego dla was mamy
Mamy dla was kwiaty...
Mówią, że nie mamy ideałów,
Że myślimy wciąż tylko o sobie
Dziś więc coś miłego dla was mamy
Mamy dla was kwiaty...
(J.Grań - Mamy dla was kwiaty)
Kolejny projekt niestrudzonego Wojciecha Okrojka powstał pod koniec 1968 roku na bazie Lunatyków.
Wojciech Okrojek w karykaturze J.Sienkiewicza (Źródło Widnokrąg 22.11.1969)
Lepsze położenie Powiatowego Domu Kultury, spowodowało, że Lunatycy przeszli pod patronat PDK, zmieniając równocześnie nazwę na Gałgany. Z dawnych Lunatyków w składzie zespołu znaleźli się Józef Homik-organy, Janusz Dyś-perkusja, Roman "Bodek" Dobrzański-gitara, śpiew. Do zespołu dołączyli Stanisław Okrojek-gitara basowa, śpiew (młodszy brat Wojciecha) oraz wokalistki Lucyna Pliś i Maria "Majka" Konosow.
W zespole szybko nastąpiły zmiany, Józef Homik po wygraniu Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy rozpoczął karierę operową, najpierw w Operze Śląskiej, a następnie na scenach operowych całego świata. Po zakończeniu kariery osiadł na stałe w Chicago. Jego miejsce w Gałganach zajął jarosławianin, instruktor w PDK Lubaczów, Zbigniew Drewniak, który przejął też funkcje kierownika muzycznego. W tym samym mniej więcej czasie nowym perkusistą i wokalistą zespołu został Stanisław Dutkiewicz (ex Luna, Dziewiątka), a późnym latem 1969 skład uzupełnił drugi gitarzysta Lucjan Chłopek.
Repertuar zespołu od
początku obejmował covery polskich i zachodnich wykonawców rockowych
(The Animals, Bob Dylan, The Beatles, The Rolling Stones, Blackout, Niebiesko-Czarni, Heliosi), utwory odziedziczone po Lunatykach, jak również własne kompozycje i modne podówczas przeróbki melodii ludowych. Grupa stworzyła nawet swój własny rytuał,
każdy koncert zaczynał się od "The House Of The Rising Sun", który stał
się jej sygnałem i wizytówką.
Zespół po zajęciu II miejsca w Festiwalu Piosenki Roztocze 1969, szybko stał się wizytówką miasta i powiatu. Czwartkowe wieczorki taneczne dla młodzieży wypełniały salę PDK lub Lubianej do granic możliwości, grupa wystąpiła min. na wojewódzkim balu sylwestrowym w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i I Polsko - Ukraińskim Spotkaniu w Prusiu, bardzo prestiżowym podówczas wydarzeniu, o którym pisała nie tylko lokalna prasa. Możliwe było to między innymi, dzięki sprzętowi jaki załatwił grupie W.Okrojek w tym poszukiwanym wówczas gitarom "Jolana".
13 lipca 1969 roku zespół nagrał sesję dla Radia Rzeszów. Nadano ją 16 lipca jako "Spotkanie z lubaczowskim zespołem Gałgany" w opracowaniu red. Juliana Woźniaka. Nagrania odnalazły się w Radiu Rzeszów i dzięki uprzejmości Redakcji znajdą się na wydanej po ponad 45 latach płycie zespołu Gałgany. W nagraniu uczestniczyli: Lucyna Pliś, Maria Konosow, Stanisław Dutkiewicz, Roman Dobrzański, Stanisław Okrojek, Zbigniew Drewniak.
W Gałganach zachodziły od 1970 zmiany personalne. Odeszli Maria Konosow i Lucjan Chłopek, a przez pewien czas śpiewały Swietłana Michalina (ex Dziewiątka) i Danuta Załuska. Stanisława Dutkiewicza na perkusji zastąpił Jerzy Czekalski, a potem Andrzej Jagodziński. W 1972 roku do zespołu powrócił perkusista i wokalista Stanisław Dutkiewicz.
Na początku 1971 roku Gałgany zmieniły nazwę na bardziej "poważną" czyli Odnowa, muzycy zaczęli wprowadzać modne w tym czasie elementy jazz rockowe. Grupa Odnowa, znana podówczas nie tylko w Lubaczowie, ale i w województwie, rozbudowała skład o sekcję dętą : Marek Karkos, Adam Kowal, współpracowała również z zespołem Margerytki, prezentując wspólnie program muzyczny "Wiosna majem wróci". Miała swoją cykliczną audycję w lubaczowskim radiowęźle, uczestniczyła w modnych podówczas przeglądach zespołów młodzieżowych, koncertowała w całym województwie, co dostrzegła lokalna prasa.
Notatka z Nowin Rzeszowskich o koncercie w klubie "Turkus" przy WDK w Rzeszowie
ODNOWA (ex Gałgany) 1971 od lewej: Bodek Dobrzański, Lucyna Pliś, Jerzy Czekalski, Stanisław Okrojek (zdjęcie z zbiorów S.Okrojka)
Marek Karkos i Adam Kowal (źródło Życie Przemyskie 12.03.71)
Po wyjeździe Zbigniewa Drewniaka na stałe do Jarosławia w 1973, gdzie już jesienią 1972 objął funkcje kierownika Ogniska Baletowego, a potem Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej, zespół stopniowo wygasił działalność. Stanisław Okrojek poświęcił się ruchowi łowieckiemu, w którym pełni do dziś wysokie funkcje w skali ogólnopolskiej. Roman Dobrzański rozpoczął współpracę z muzykami młodszego pokolenia w zespole "Mam pomysł", a następnie stworzył grupę "Anons". Stanisław Dutkiewicz, po krótkiej współpracy z Zespołem Tadeusza Bukowskiego wraz z Andrzejem Jagodzińskim dołączył do zespołu Dwa Plus Dwa.
NAGRANIA RADIOWE:
16.07.1969
Jak dobrze żonom (mel.lud)
Zapomnę wszystko [Zostań dziś ze mną]
Mój płacz ukoi wiatr ( z repertuaru Ali Eksztajn)
Miłość nigdy nie złamie się
Wspomnisz tamte dni [Gdzie odnaleźć ciebie mam]
Spokojnie śnij ( z repertuaru Blackout)
Gaśnie lato
Massachusetts (z repertuaru Bee Gees)
Prezent dla czytelników bloga "Jak dobrze żonom" grają śpiewają Gałgany. Rok 1969.
NAGRANIA RADIOWE:
16.07.1969
Jak dobrze żonom (mel.lud)
Zapomnę wszystko [Zostań dziś ze mną]
Mój płacz ukoi wiatr ( z repertuaru Ali Eksztajn)
Miłość nigdy nie złamie się
Wspomnisz tamte dni [Gdzie odnaleźć ciebie mam]
Spokojnie śnij ( z repertuaru Blackout)
Gaśnie lato
Massachusetts (z repertuaru Bee Gees)
Prezent dla czytelników bloga "Jak dobrze żonom" grają śpiewają Gałgany. Rok 1969.
To tylko zarys biogramu zespołu. Będę wdzięczny za wszelkie uzupełnienia, korekty i uwagi, które pomogą uzupełnić powyższe informacje
WITAM KTO ŚPIEWA POSZCZEGÓLNE PIOSENKI . POZDRAWIAM . CZY ZACHOWAŁY SIĘ JAKIEŚ NAGRANIA LUNATYKÓW ????
OdpowiedzUsuńMassachusetts -wykonanie zespołowe
OdpowiedzUsuńZapomnę wszystko -Majka Konosow
Mój płacz ukoi wiatr, Spokojnie śnij -Lucyna Pliś
Pozostałe Bodek Dobrzański-Stanisław Okrojek
SERDECZNE DZIĘKI ZA SOLISTÓW - CZY ZACHOWAŁY SIĘ JESZCZE JAKIEŚ NAGRANIA GAŁGANÓW, LUNATYKÓW I INNYCH GRUP Z TEGO REJONU. POZDRAWIAM ANDRZEJ .PS URUCHOMILIŚMY TAKI KĄCIK BIG BEATOWY W PR RZESZÓW -PROWADZI ANDRZEJ KLEE - KLEKOTANIE DINOZAURA "I DLA JANKA I DLA JANKI BIGBEATOWE NIESPODZIANKI "GDZIE STARAMY SIĘ PUSZCZAĆ MAO ZNANE UTWORY I POSZUKUJEMY NAGRAŃ ZESPOŁÓW Z OKRESU POLSKIEGO BIG BEATU
UsuńPrzepraszam, że odpisuję z opóźnieniem. A więc Gałganów zachowały się tylko te nagrania wymienione na blogu. Jest jeszcze taśma z nagraniami Dziewiątki z lat 1965-66 nagrana na potrzeby lubaczowskiego radiowęzła z 27 piosenkami (bardzo kiepskiej jakości technicznej). Pozostałe nagrania ( Dwa Plus Dwa, Gałgany, Lunatycy) dla radiowęzła niestety nie zachowały się. Zaginęła też sesja nagraniowa Lunatyków dla Radia Rzeszów z 1966, przynajmniej poszukiwania w archiwum radiowym w Rzeszowie nie dały rezultatu. Być może zachowały się w archiwum Rozgłośni Harcerskiej, bo o ile mi wiadomo, coś z tej sesji tam puszczano , ale niestety nie mam do tego dostępu. Nie wiem też, czy zachował się występ Dziewiątki w TVP w 1966 roku i teledysk "Siadam na ławeczce" Mam Pomysł w TVP Kraków. Gdyby Panu się udało coś odnaleźć i wydostać to byłaby rewelacja.Moje możliwości są bardzo w tym względzie ograniczone.
OdpowiedzUsuń