Gdzie jest Big-Beat Land
Big-beatowy kraj,
gdzie się cały rok
na gitarach gra,
gdzie w jesienne dni
lecą nutki z drzew,
mocno wali w dach
perkusista - deszcz
Big-beatowy kraj,
gdzie się cały rok
na gitarach gra,
gdzie w jesienne dni
lecą nutki z drzew,
mocno wali w dach
perkusista - deszcz
(K.Dzikowski - Big-Beat Land)
Moda na big beat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych rozpowszechniła się nie tylko w Lubaczowie, ale również w okolicznych miejscowościach, szczególnie w Oleszycach. Z różnych mniej lub bardziej trwałych projektów jak np. Niebiesko-Czerwoni, szerszą popularność zdobyły zespoły Dwa Plus Dwa i Margerytki.
Grupa Dwa Plus Dwa powstała z inicjatywy gitarzysty Jana Lechowicza, nauczyciela miejscowej szkoły i perkusisty Jana Bauera. Na pierwsze próby, odbywające się w od końca 1968 w oleszyckiej świetlicy, zaproszono drugiego gitarzystę Ryszarda Rewersa i pochodzącego z Młodowa basistę Ryszarda Trubacza.
Od imion członków zespołu : dwóch Janów i dwóch Ryszardów zespół przyjął nazwę DWA PLUS DWA. Na początku 1969 roku kontakt z zespołem nawiązał nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Rolniczych i instruktor kulturalny w PGR, Marian Koba, który w tym czasie był opiekunem zespołu wokalnego Margerytki. Dwa Plus Dwa przeszły pod patronat Inspektoratu PGR jako zespół akompaniujący Margerytkom, a Marian Koba dołączył do zespołu jako organista i kierownik muzyczny. Nieco później skład uzupełniła wokalistka Krystyna Samagalska, a menadżerem zespołu został Wojciech Okrojek, opiekujący się równolegle lubaczowskimi Gałganami.
Grupa otrzymała od miejscowego PGR ogromne jak na te czasy fundusze na zakup sprzętu (100 tys zł), za które Marian Koba zakupił w NRD nowoczesny sprzęt : dwie gitary, bas, wzmacniacze, kolumny i organy Matador-Farfisa. Takim sprzętem mógł się pochwalić mało który zespół w Polsce. W 1971 roku, kiedy zespól wystąpił w Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich
Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku, z prośbą o możliwość zagrania na sprzęcie zespołu zwrócili się muzycy początkującej wówczas Budki Suflera. Zespół posiadał własnego elektryka odpowiedzialnego za sprzęt, którym był Krzysztof Strycharz.
Dwa Plus Dwa na Festiwalu Związków Zawodowych Reszów 1970 (zdjęcie ze zbiorów R.Trubacza)od lewej : Marian Koba, Krystyna Samagalska, Jan Lechowicz, Jan Bauer, Ryszard Rewers (nieobecny Ryszard Trubacz - powołany na ćwiczenia rezerwistów)
Repertuar zespołu obejmował głównie znane polskie przeboje, muzycy opracowywali też na "bigbeatowo" piosenki ludowe.
Dwa Plus Dwa przez kilka lat reprezentował nasz powiat w licznych imprezach jak. Festiwal Rolniczych Związków Zawodowych 1970, Festiwal Piosenki Roztocze '71 (I miejsce), Międzywojewódzki Przegląd Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku ( z Margerytkami, 1971,1973), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej w rytmie ludowym — Miechów-72. W tym ostatnim Jana Bauera zastąpił chwilowo na perkusji Janusz Dyś.
W latach 1971-1972 grupa wspólnie z Margerytkami miała własny program artystyczny "Z piosenką na ty" prezentowany na licznych estradach Polski południowo-wschodniej.
Z programu festiwalu w Miechowie
DWA PLUS DWA na festiwalu w Miechowie 1972 (zdjęcie ze zbiorów K.Barzyk) od lewej: Krzysztof Strycharz (technik zespołu), Ryszard Rewers, Janusz Dyś, Ryszard Trubacz, Krystyna Samagalska, Jan Lechowicz
Oczywiście zespół brał również udział w oficjalnych imprezach okolicznościowych, np z okazji 1 Maja, gdzie po raz pierwszy w 1971 roku zaprezentował możliwość gry w "ruchu", prezentując się w czasie pochodu na platformie zbudowanej na kombajnie ziemniaczanym z sprzętem podłączonym do agregatu prądotwórczego.
Pierwsza mobilna grupa big beatowa w pochodzie pierwszomajowym (zdjęcie z archiwum R.Rewersa)
Pierwsza mobilna grupa big beatowa w pochodzie pierwszomajowym (zdjęcie z archiwum R.Rewersa)
W 1970 roku Marian Koba został dyrektorem Powiatowego Domu Kultury w Lubaczowie, dzięki czemu zespół częściej występował w Lubaczowie rywalizując z popularnymi Gałganami. Na przełomie 1973 i 1974 zespół wobec niezbyt przychylnej dla tego rodzaju twórczości atmosfery okresu gierkowskiego trochę przyhamował swoją półprofesjonalną działalność, częściej udzielając się w grze dansingowo-rozrywkowej.
W tym czasie karierę muzyczną zawiesili kierownik
organizacyjny zespołu Jan Lechowicz i Jan Bauer, a w 1974 Ryszard Rewers. W ich
miejsce pojawili się Jerzy Urgalski - gitara (1974), Stanisław Dutkiewicz –
perkusja (1974), gitara (1975-77), Andrzej Pawelec – gitara (1974), Andrzej
Jagodziński – perkusja (1974-1975), Krystyna Rogalska – perkusja (1976), Jan
Dorota – perkusja (1977)
W roku 1976 grupę opuściła Krystyna Samagalska-Barzyk. W tym czasie
działalność grupy ograniczać zaczęła się do obsługi dancingów w restauracji
"Zdrojowa" w Horyńcu Zdroju.
Na przełomie 1976/76 roku, po wyjeździe Mariana Koby do Łańcuta, gdzie podjął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej zostając z biegiem czasu jej dyrektorem, zespół zakończył działalność. Z pozostałych muzyków Ryszard Trubacz i Andrzej Jagodziński kontynuowali muzykowanie w lubaczowskiej "supergrupie" Anons Ryszarda Dobrzańskiego, a Stanisław Dutkiewicz i Krystyna Samagalska współpracowali z parajazzowym Zespołem Władysława Bema.
Dwa Plus Dwa 1976 (zdjęcie ze zbiorów S.Dutkiewicza) od lewej : Stanisław Dutkiewicz - gitara, Marian Koba - organy, Krystyna Rogalska - perkusja, Krystyna Samagalska - śpiew, Ryszard Trubacz- gitara basowa
To tylko zarys biogramu zespołu. Będę wdzięczny za wszelkie uzupełnienia, korekty i uwagi, które pomogą uzupełnić powyższe informacje
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz