sobota, 3 października 2020

O blogu

Nie przejdziemy do historii szumni jak w piosenkach
Nie będziemy stali w glorii z gitarami w rękach
Rozedrgane nasze cienie żółty kurz otuli
Jak toczące się kamienie z niebotycznej góry

Ale póki co, ale póki czas
Spróbujmy chwycić w dłonie umykający wiatr
Ale póki co, ale póki czas
Spróbujmy zapamiętać, że żyć nam przyszło raz
(A.Kuryło - Nie przejdziemy do historii)

Blog ten powstał jako robocza wersja przygotowywanej publikacji o początkach muzyki rockowej w Lubaczowie i okolicach, czyli na ostatnim skrawku dawnych kresów południowo-wschodnich Rzeczypospolitej, jaka pozostała w Polsce.Wstępnie obejmować miała lata 1960-1975, czyli epokę "big beatu".

 Pomysł na opracowanie historii muzyki rockowej w Lubaczowie i okolicach narodził się w kręgu osób zainteresowanych odkrywaniem i utrwalaniem kultury Ziemi Lubaczowskiej i związanych są z Zespołem Szkół w Lubaczowie im. gen. Józefa Kustronia. 
       Ze względu na szczupłość źródeł pisanych, podstawą informacji są bezpośrednie rozmowy z muzykami i fanami pamiętającymi tamte czasy. W przygotowaniu tematu, przeprowadzaniu i opracowaniu wywiadów pomaga mi "Silna Grupa Pod Wezwaniem" w składzie : Magdalena Zarembska, Jadwiga Grabowicz, Magdalena Smoliniec, Magdalena Wawrów, Marta Zaborniak, za co mają moją ( i nie tylko) dozgonną wdzięczność.

Pamięć ludzka jest jednak zawodna, dlatego będę wdzięczny za wszelkie korekty, uzupełnienia, informacje i propozycje.

Po wydaniu książkowym "Kresowego Rock And Rolla" blog został uzupełniony o kilka dodatkowych postów związanych z big beatem i nie tylko. Na bieżąco też uzupełniane są i będą informacje o wykonawcach. Zainteresowanie tematem przekroczyło wszelkie oczekiwania i wciąż wpływają nowe informacje z całego kraju.

P.S. Blog początkowo miał nosić nazwę BAŁAJ ROCK [każdy "nasz" wie, o co chodzi], ale pamiętając dzieje wychodzącego na początku lat 90 czasopisma "Bałaj. Pismo Wolnego Królewskiego Miasta Lubaczowa", którego nazwą część statecznych obywateli sławetnego grodu lubaczowskiego poczuła się obrażona, wybrałem tytuł mniej kontrowersyjny.

piątek, 2 października 2020

ZYGMUNT SABAL 1945-2020

 

... MUZYKA POZOSTAŁA....

R.I.P

  ZYGMUNT "STRYK" SABAL  1945-2020

 

30 września odszedł kolejny weteran lubaczowskiej muzyki rozrywkowej Zygmunt "Stryk" Sabal, perkusista obecny na lubaczowskiej scenie muzycznej od 1963 roku. 
Był członkiem legendarnej "LUNY" pierwszego big beatowego zespołu w mieście, a w 1966 utworzył grupę GAZ 66.


Luna 
 
 
Gaz 66


Po rozwiązaniu GAZ 66 udzielał się w różnych formacjach dancingowo-rozrywkowych, grywając min. z Władysławem Bemem i Stanisławem Piątkiem



Retro Władysława Bema
 
Doczekał się wydania książki, której był jednym z głównych bohaterów i swoimi wspomnieniami i materiałami, znacznie przyczynił się do jej powstania.  
 
Cała LUNA gra już rock and rolla na świetlistym szlaku.
Nabijaj równo rytm STRYKU 

 

sobota, 11 stycznia 2020

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI 1954-2020

... MUZYKA POZOSTAŁA....

R.I.P

  ANDRZEJ JAGODZIŃSKI  1954-2020


06 stycznia odszedł jeden z weteranów lubaczowskiej muzyki rozrywkowej Andrzej "Dzięcioł" Jagodziński, perkusista obecny na lubaczowskiej scenie muzycznej od 1971 roku. 
Przygodę z muzyką rozpoczął jako 16 latek w 1971 w grupie OD NOWA, następnie zasilił skład zespołu DWA PLUS DWA.
Dwa Plus Dwa
W latach 1977-80 występował z supergrupą ANONS Bodka Dobrzańskiego
Anons
Doczekał się wydania książki, której był jednym z głównych bohaterów i swoimi wspomnieniami i materiałami, znacznie przyczynił się do jej powstania. W czerwcu 2016 zagrał w reaktywowanym zespole DWA PLUS DWA I MARGERYTKI

 Dwa Plus Dwa i Margerytki po 40 latach
Trzymaj rytm w anielskich chórach Andrzeju!!!